فارسی | English
خانه |
پايان نامه هاي شهري |
مقالات شهري |
جستجو در مقالات و پايان نامه ها |
مفاهيم |
درباره مدیریت شهری |
قانون |
اخبار |
معرفی کتاب |
نظرات |
خدمات |
ثبت نام |
آرشیو اخبار
آخرین ارسال ها
بنا به اذعان مردم بازده کار شوراها از سیستم های دولتی فراتر،بهتر و بالاتر است

در حالی که رئیس شورای اسلامی شهر تهران باز هم از صحبت کردن با رسانه ها درباره احتمال کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اجتناب کرد، به ارائه گزارش عملکرد شورای شهر سوم در سال گذشته پرداخت.

10:44 ب.ظ ۱۳۹۲/۲/۸

به گزارش شهرنوشت، مهدی چمران در نشست خبری امروز خود که طبق سنت هر ساله به مناسبت روز شوراها (9 اردیبهشت) برگزار شد، به ارائه گزارش عملکرد شورای شهر سوم در سال گذشته پرداخت و گفت: امسال آخرین سال فعالیت دوره سوم شورای اسلامی شهر و شورای عالی استان هاست و انشاءالله از شهریورماه، دوره چهارم-بعد از انتخاباتی که امیدواریم حماسه سیاسی را رقم بزند- شروع می شود.

وی افزود: امیدواریم این دوره بهتر از دوره های گذشته کار خود را انجام دهد، همان طور که هر چه جلوتر رفتیم، شوراها با اطلاعات بیشتر و خدمت رسانی وسیع تر کار کردند. در تهران هم تحولات بزرگ و شگرف و پروژه ها و برنامه های متعددی انجام شده یا در دست اقدام است که این تغییرات در سراسر کشور هم قابل لمس است.

 

خانواده 110هزار نفری شوراها بزرگ تر می شود

او ادامه داد: شوراها با کمترین امکانات انجام وظیفه می کنند و وضعیت شهرها و روستاها قطعا با زمانی که فقط یک فرد به عنوان شهردار اداره شهرها را برعهده داشت، کاملا متفاوت است. اداره شهرها در طول مدت فعالیت شوراها بر مبنای برنامه ریزی علمی صورت گرفته، البته ممکن است در بعضی شهرها استثنائاتی وجود داشته باشد، اما فعالیت 110 هزار نفر شورایی در سراسر کشور – که در انتخابات آتی بیشتر هم می شود – که از خود مردم هستند و کار مردم را در دست گرفته اند، یکی از تحولاتی است که در دوران انقلاب شاهد آن بوده ایم و از افتخارات جمهوری اسلامی است.

چمران اضافه کرد: با این همه، خود ما از فعالیت شوراها رضایت کامل نداریم و افق فکری و خواستمان بسیار فراتر از شرایط کنونی است و باید هم همین طور باشد که افق های بلندپروازانه تر از این را ببینیم.

او فعالیت شوراها را اتفاق مبارکی دانست و گفت: این اتفاق بیشتر از همه به نفع دولت هاست که باری از روی دوش آنها برداشته شده و خود مردم عهده دار امور خود شده اند. البته امور شوراها حتما باید با همکاری دولت پیش برود و امیدواریم این بینش در دولت و مسئولان بالاتر ایجاد شود که با مشارکت شوراها امور را اداره کنند.

رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به دشواری های فعالیت در شوراها در مناطق دورافتاده گفت: ما در پایتخت هستیم، اما همه جا شرایط فعالیت شوراها مثل اینجا نیست. شورایی ها فقط حق جلسه می گیرند و کارانه و یارانه و پاداش و عیدی و مزایا و ... در قانون برای آنها پیش بینی نشده است، ولی در شورای روستاها حتی همین حق جلسه هم معلوم نشده که توسط چه کسی باید پرداخت شود. با این همه، شورایی ها در روستاها با کمال خلوص و به صورت داوطلبانه و با صرف هزینه شخصی، شورای روستاها را می گردانند و پاسخگوی مردم خود هستند.

 

بازده کار شوراها از سیستم های دولتی بهتر است

وی افزود: این زحمات کمتر بازگو شده، اما بیلان و بازده کار شوراها قطعا از سیستم های دولتی فراتر، بهتر و بالاتر بوده و این چیزی نیست که ما بگوییم، بلکه خود مردم به آن اذعان می کنند. البته کاستی هایی هم هست که ما آن را می پذیریم و برای رفع آن تلاش می کنیم.

چمران در ادامه گفت: گفته می شود که شوراها نوپا هستند و سه دوره بیشتر از عمرشان نگذشته، البته در مقایسه با شهرهایی که در آن شوراها سابقه چند صد ساله دارند همین طور است؛ اما ما بعد از سه دوره فعالیت، ادعای نوپایی و بی تجربگی را نمی پذیریم و معتقدیم شوراها باید مسئولیت های خود را برعهده بگیرند که مهمترین آنها، ایجاد مدیریت یکپارچه شهری است که برای شوراها و شهرداری ها ایده آل است و آن را در مجلس دنبال می کنیم.

او ادامه داد: مرکز پژوهش ها و شورای عالی استان ها و مرکز مطالعات شورای شهر و شهرداری تهران هم روی این موضوع کار کرده اند و با ارائه آن به مجلس و تصویب آن، آرزوی چند ساله شوراها و شهرداری ها تحقق می یابد.

رئیس شورای عالی استان ها در ادامه بیان کرد: مجلس شورای اسلامی به ویژه در دوره جدید و به خصوص در کمیسیون شوراها، همکاری خوبی با شوراهای شهر و شورای عالی استان ها داشته است. ما از سوی شورای عالی استان ها لوایحی را به مجلس شورای اسلامی ارائه داده ایم که به جز یک مورد که بنا به مصالحی تصویب نشد، باقی آنها همه تصویب شده است. طرح هایی را هم با همکاری نمایندگان مجلس طراحی کرده ایم که در آخرین جلسات مجلس، به تصویب رسید و خوشبختانه شورای نگهبان هم بلافاصله آنها را تایید کرد که در نتیجه می توانیم در انتخابات شوراها از آنها بهره ببریم.

 

1635 مصوبه، دستاورد شورای سوم

وی سپس به ارائه بیلان کاری شورای شهر سوم پرداخت و گفت: ما در دوره سوم شورای شهر تهران، تا کنون 543 جلسه داشته ایم که نیمی از آنها علنی و نیمی دیگر غیرعلنی بوده است. در این جلسات، مجموعا 1635 مصوبه داشته ایم که 859 مصوبه، عادی و عمومی بوده و نیمی از آن حدودا طرح و نیم دیگر لایحه بوده است. همچنین 296 تصمیم گیری و مصوبه باغات و 480 نامگذاری داشته ایم که اکثرا به نام شهدای عزیز و بزرگوار بوده است.

چمران مهمترین مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در دوره سوم را طرح جامع و طرح تفصیلی خواند و اظهار کرد: ارائه طرح تفصیلی به کمیسیون ماده پنج و تصویب آن در این کمیسیون، در انتهای سال 90 صورت گرفت و از ابتدای سال 91، طرح تفصیلی جدید شهر تهران اجرایی شد و دوستان شهرداری زحمت زیادی برای بروز رسانی طرح بعد از آخرین اصلاحات و قرار دادن نسخه الکترونیک آن در اختیار همه مناطق کشیدند. علاوه بر این، طرح تفصیلی برای اطلاع عموم مردم هم روی سایت شهرداری قرار گرفت. تصویب و اجرای این طرح، بزرگترین تحول شهر تهران از سال 49 تا کنون بود.

رئیس شورای شهر تهران دستاورد مهم دیگر شورای سوم را گزارش های حسابرسی دانست و گفت: تهیه و ارائه این گزارش ها در سال گذشته هم دنبال شد و نه تنها معاونت ها و سازمان ها، بلکه شرکت های تابعه شهرداری نیز مورد حسابرسی قرار گرفتند و مسئولان آنها پاسخگوی ایرادات احتمالی و ملزم به اصلاح صورت های مالی خود طبق نتایج گزارش ها هستند.  

وی با بیان اینکه در این جلسه به بیان مسائلی درباره مترو، فضای سبز، اتوبوس و ... نمی پردازد، گفت: این جلسه صرفا برای توضیح عملکرد شورای شهر تهران در سال گذشته است. شورای شهر نهایت تلاش خود را برای ریل گذاری صحیح برای حرکت شهرداری و ایجاد آمادگی لازم و کامل برای فعالیت شهرداری در مسیر صحیح انجام داده است. اقدامات خوبی که در شهر شاهدیم، نتیجه کار خوب و ساماندهی شورای شهر است، البته شهرداری هم در ارائه برنامه های خوب فعالیت داشته، اما شورا هم همکاری صمیمانه و عالمانه ای را با شهرداری داشته است. انشاء الله باز هم این تحولات با سرعت بیشتر و کیفیت بهتر پیش برود.

629 بازدیدکننده
 
سیستم پیامک رایگان
فراموشی رمز عبور
نام کاربر  
رمز عبور  
پشتيباني
Powered by Saeed Shafia