فارسی | English
خانه |
پايان نامه هاي شهري |
مقالات شهري |
جستجو در مقالات و پايان نامه ها |
مفاهيم |
درباره مدیریت شهری |
قانون |
اخبار |
معرفی کتاب |
نظرات |
خدمات |
ثبت نام |
شهر:شهر جديد:شهرهاي تاريخ دار:آرمانشهر ۱۳۹۱/۹/۳
شهرجدید,شهر, شهر جديد,تعريف شهر,تعريف شهر جديد,شناخت شهر جدید شهر و شهري شدن فرايندي است که دنيا را فرا گرفته است. شهرهاي جدید محصول تفکرات جديد براي هدایت جمعيت شهری به سمت فضاهاي تعريف شده مي باشد.تعاريف شهر و شهر جدید در این بخش به صورت مجموعه مقالات مرتبط دس

به نام خدا

موقعيت شما  : سايت مرجع مديريت شهري >> مفاهيم >> شهر و شهرجدید

لينک پيشنهادي :

 

                        مفاهيم >> توسعه پايدار شهري

                        مفاهيم >> توسعه پايدار محله اي

                        مفاهيم >> کيفيت زندگي شهري

                        مفاهيم >>مشارکت مردمی

                        مفاهيم >>کلانشهر و منطقه کلانشهري

 

ماده 4 قانون تقسيمات کشور  شهر را  محلي مي داند با حدود قانوني كه در محدوده جغرافيايي بخش واقع شده و از نظر بافت ساختماني، اشتغال و ساير عوامل، داراي‌سيمايي با ويژگيهاي خاص خود بوده به طوري كه اكثريت ساكنان دائمي آن در مشاغل كسب، تجارت، صنعت، كشاورزي، خدمات و فعاليتهاي اداري‌اشتغال داشته و در زمينه خدمات شهري از خودكفايي نسبي برخوردار و كانون مبادلات اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و سياسي حوزه جذب و نفوذ‌پيرامون خود بوده و حداقل داراي ده هزار نفر جمعيت باشد.

 جمعيت شناسان شهر را با آستانه هاي جمعيتي و تراکم جمعيتي تعريف ميکنند, طراحان شهري شهر را با سه مولفه اصلي فعاليت ها, تصورات و کالبد مي شناسند و در فرايندي تدريجي در حال تحول است. شهرشناسان شهر را محلي مي دانند که انسان از کشاورزي دست برداشت و به سوي فکر کردن حرکت کرد. تاريخ دانان شهر را با قدمت هاي تاريخي و پيشينه هاي ثبت شده شناسايي مي کنند. برنامه ريزان شهري, شهر را محلي برای ایجاد امنیت, آسايش و رفاه می دانند وبرای دستیابی به آن برنامه ریزی می کنند. مدیران شهری شهر را مجموعه از عناصر به هم پيچيده انساني, ماشيني و طبيعي مي دانند که براي دستيابي به اهداف برنامه ريزي شده يا اهداف جديد تعريف شده, نيازمند مداخله و هدايت است.

اما شهر هر چیز که باشد محلي است که به دلیل وجود آستانه هاي جمعيتي, انواع مختلفي از خدمات و امکانات جريان دارد و در سیر تحول جامعه بشري به مرکزيت سکونت جامعه بشري تبديل شده است.

نظریه های متفاوتی برای شروع شهر وجود دارد که هر کدام به شرایط اقلیمی و جغرافیایی خاصی مربوط است. نظریه های مربوط به دسترسی به آب و اولین محل سکونتی در دسترس که به دلیل گره گاه بودن تبدیل به انباشت منابع شده اند. نظریه هایی که شروع شهرها را به واسطه نیازهای انسانی برای امنیت می دانند. نظریه هایی که شروع شهر و شهرنشینی را در اصول انباشت اقتصادی و نظام سرمایه جستجو می کنند و نظریه هایی که شروع شهر را از وجود آبادی های مختلف و اهمیت حیات در کنار آب پی می گیرند(نظریه آبادی به جای شهر).

به عقیده صاحب نظران شهر پیچیده ترین مصنوعی است که تا به حال به دست بشر ساخته شده است و به واسطه ترکیب پیچیدگی های بسیار, مسائل درونی بسیار مرموزی دارد که به واسطه هر مداخله مشخص نیست چه اتفاق یا پیامد جدیدی را به همراه خواهد داشت.

شهرنشینی الگوهای مختلف اجتماعی را در درون خود بازترجمه نمود و فقر و فقیرنشینی از شکل محلات فقیر به شکل زیر پله نشینی و سرایداری تغییر پیدا کرد. ساختمان های مجلل جای خود را به برج های چند طبقه داد و اصول و نماد های فکری مختلف در گوشه گوشه شهر رونمایی شد. پاره ای از آشنایان به اصول انرژی و متافیزیک شهرها را نقاط حساسی می دانند که با ساخت و سازهای هدفمند و اشکال هندسی انواع خاصی از انرژی را تولید یا جذب می کند که این مسئله اهمیت توجه هر چه بیشتر طراحان و معماران را به اهداف اصلی هندسه ساختمان معطوف می نماید.

افزایش جمعیت و استثمار فضاهای اطراف و تحمیل دور ریز شهری به محیط محدود و فشار بر جاپای بوم شناختی زمینه ساز تحول نگاه سران کشورها به ساخت شهرهای جدید در نقاطی نزدیک و دور شهرها شده است. این تحول با پیامدهای متفاوتی همراه بود. از سویی بالا بودن هزینه های ساخت این شهرها به طور عمده اقشار کم درآمد را از خرید واحد های مسکونی در این شهرها نیز محروم نمود و یکی از اهداف بلند مدت تاسیس این شهرها را بی نتیجه گذاشت.

اما تحقیقات در مورد شهرهای جدید همچنان ادامه دارد و محققان امیدوارند با انتخاب روش های درست برای مکان گزینی و ایجاد رفت و آمد به صرفه زمینه کاهش بار از دوش شهرها  را فراهم ساخته و شهرهای جدید را مکمل مناسبی برای شهرها قرار دهند.


مقالات موجود در سايت مرجع در مورد موضوع شهر و شهرهای جدید:


بررسي تطبيقي مكانگزيني شهرهاي جديد در حوزه كلانشهر

 

عنوان: بررسي تطبيقي مكانگزيني شهرهاي جديد در حوزه كلانشهر تهران

 

انتشار  يافته در فصلنامه جغرافيا ، شماره 17 - حجم فايل زيپ 210 کيلوبايت

 نويسنده :دكتر احمد پوراحمد ، دكتر حسين كلانتري خليل آباد ، محمد ميره

چکيده:

 

شهرهاي جديد به عنوان يك تجربه در نظام شهرنشيني ايران مطرح هستند. شهرهايي كه در ابتدا با هدف حل مسايل و مشكلات شهري ايران مطرح شدند ولي باگذشت زمان اغلب آن ها دچار شكست شدند. دلايل زيادي در توجيه عدم موفقيت شهرهاي جديد ايران بيان شده است. از مهم ترين عواملي كه بارها در اين زمينه مورد اشاره واقع شده، مكانيابي و نحوه مكانگزيني شهرهاي جديد است. باتوجه به اينكه دو دهه از تجربه ساخت شهرهاي جديد پس از انقلاب اسلامي مي گذرد، ارزيابي و بازبيني فرآيند مكانگزيني و ساخت شهرهاي جديد يكي از الزامات پيشرفت در برنامه ريزي و مديريت شهري ايران محسوب مي شود. براين اساس در مقاله حاضر، سه شهر جديد از حوزه كلانشهر تهران (انديشه، پرند و هشتگرد) به عنوان نمونه انتخاب شده و مسايل مرتبط با مكانگزيني آن ها به صورت تطبيقي و با استفاده از تكنيك تحليل گر SWOT مورد مقايسه و بررسي واقع شده اند. نتايج تحقيق نشان مي دهد اگرچه شهر جديد هشتگرد نسبت به شهرهاي جديد انديشه و پرند از لحاظ مكانگزيني و توان طبيعي شرايط مناسب تري دارد ولي در مجموع ، شهرهاي جديد ايران از لحاظ بسياري از شرايط مكاني، نظير تكتونيك ، خاك ، توپوگرافي، منابع آب و . . . وضعيت مناسبي ندارند و بستر طبيعي و معيارهاي آن جهت مكانگزيني بهينه شهرهاي جديد آنچنان كه بايد مورد توجه جدي واقع نشده است.


چشم انداز شهرهای آینده ایران در افق ۱۴۰۴

 

نويسندگان :دکتر علی اصغر پورعزت, آرمین فیروزپور

ارائه شده در اولین همایش مدیریت شهری در افق چشم انداز ۱۴۰۴


تنظیم و ابلاغ چشم انداز بیست ساله کشور در افق ۱۴۰۴ را می توان نقطه عطفی در نظام برنامه ریزی و توسعه کشور جهت ترسیم یک نقشه راه جامع به منظور دستیابی به رشد و توسعه متوازن و همه جانبه دانست. در این سند ملی اهداف کیفی و خصوصیات جامعه ایرانی به منظور تحقق توسعه یافتگی کشور و به نیل آینده مطلوب مشخص شده است. از آنجاکه این سند چارچوب کلی را به منظور دستیابی به اهداف مورد نظر مشخص نموده است،تطبیق کلیه برنامه های توسعه ملی، منطقه ای و محلی با اهداف ذکر شده در آن ضروری به نظر می رسد.در این میان توسعه مدیریت محلی به مثابه نهاد خط مشی گذار و مجری برنامه ها و پروژه های محلی و نماینده حکومت مرکزی در محیط محلی، نقش مهمی در کاهش نابرابری،توسعه عدالت اجتماعی، بهبود کیفیت زندگی شهری و ارتقا وضعیت توسعه دارد. نقش شهر به منزله یک عامل توسعه و جایگاه مدیریت شهری در روند توسعه شهر و بهبود سکونتگاههای شهری، همسو سازی خط مشی های توسعه شهری با اسناد بالادستی و در راس آنها سند چشم انداز کشور و ایجاد ساختاری نظام یافته به منظور دستیابی به اهداف کلان ملی (در مقیاس محلی)، با بهره گیری از ظرفیتهای مدیریت محلی، را ضروری می سازد.
سیر تغییر در سطح انتظارات شهروندان از مدیریت شهری از یک سو، و تغییر در فناوری(به ویژه فناوری حمل و نقل) شرایطی را فراهم آورده است که دستیابی به شرایط پایدار را با روشهای کنونی اداره و توسعه شهر، ناممکن ساخته اند.با توجه به تاکید سند چشم انداز بر لزوم تناسب بین برنامه های توسعه و خط مشی های توسعه پایدار، در این پژوهش، ضمن بررسی کاستی های موجود در مسیرتحقق اهداف چشم انداز، ویژگیهای شهرهای آینده، مطابق با نظریه توسعه پایدار ترسیم می گردد. این پژوهش با اشاره به رویکرد حکمرانی خوب در اداره شهرها و انگاره رشد هوشمندشهری ، فراگرد تحقق اهداف سند چشم انداز و نیل به توسعه پایدار شهری را مورد تامل قرار می دهد.

چشم انداز، شهر هوشمند، مدیریت شهر، توسعه پایدار، شهرهای آینده

 

شهرهای جدید ایران, اهداف اولیه, واقعيت امروز


انتشاریافته در دومين کنفرانس مدیریت و برنامه ریزی شهری مشهد- 1388-حجم فایل زیپ 2.53 مگابایت

نويسنده :براتعلی خاکپور , عقیل امیری کلوخی

هنگامی که صحبت از شهر جدید می شود ذهن انسان سریعاً به سمت آرمان شهرها و تجمیع ایده آل ها در این شهرها سوق پیدا می کند، شهرهایی که با باورهای پسندیده و تفکرات بدیع شهر سازی همراهند، شهرهایی که به لحاظ طراحی، ساخت و اجرا الگو هستند و یک شهروند در این شهرها بدون دغدغه خاطر با آرامشی که در نگرش این شهرهاست زندگی می کند، فضاهای امن، امکانات رفاهی، تفریحی مناسب، مراکز محلات پایدار، کانون های قوی اجتماعی و خلاصه شیوه زندگی ایده آل، آیا واقعاً شهرهای جدید این چنین هستند؟ در این مقاله ضمن بررسی سیر تحولات شهرهای جدید؛ وجوه تشابه و تفاوت شهرهای جدید ایران با کشورهای پیشرفته و مزایا و معایب انواع شهرهای جدید بررسی شده و سپس عملکرد شهرهای جدید ایران در قبل و بعد از انقلاب مقایسه شده و دلایل عدم موفقیت برخی از شهرهای جدید ایران مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفته و نهایتاً راهبردهایی در زمینه سیاست گذاری شهرهای جدید ارائه شده است. در واقع می توان گفت که بعد از گذشت دو دهه، طرح ایجاد شهرهای جدید در ایران(دوره بعد از انقلاب) ناموفق بوده است، که مهمترین عامل آن مشخص نبودن جایگاه حقیقی این شهرها در نظام سلسله مراتب شهری کشور و عملکرد ضعیف آنها می باشد، به گونه ای که نیاز به تدوین سیاست ملی شهر نشینی در ایران را ضروری می نماید.


ارزيابي فضاهاي شهري در شهر جديد هشتگرد


نويسنده : مليحه علي قلعه باباخاني
انتشاريافته در شهرنگاه - شماره 48 - حجم فايل زيپ 192 کيلوبايت
این مقاله با بررسی مبانی نظری فضاهای شهری و تعریف آن از دیدگاه دانشمندان مختلف, شهرهای جدیدی را مکان های خوبی برای ایجاد فضاهای شهری مناسب دانسته و سپس به بررسی شهر جدید هشتگرد و فضاهای عمومی آن پرداخته است.


نظريه آبادی جانشين نظريه شهر


نويسنده : دکتر پرويز پيران انتشاريافته در ماهنامه اندیشه ایرانشهر شماره6 - 1384- حجم فایل 4.32 مگابایت
در اين مقاله که زمينه ساز بحث ها و دیدگاه های جدیدی در باب نظريه شهر در ايران شد نظريه آبادی به جای نظريه شهر مطرح شد و ابعاد شهر نشينی را با ابعاد وجود آبادی در ايران قياس نموده شده است .در اين مقاله ابعاد مختلف مسئله شهر و آبادی را از زبان شعر قديم - نوشته های قدیمی بررسی کرده و نظريه آبادی را در مورد شهرنشينی ايرانی برجسته می نمايد


بازنگری طرح تفصیلی شیراز


نویسندگان مقاله قهرمان صمیمی و مسعود خلیفه سلطانی کارشناس ارشد شهرسازی
در اين مقاله به معرفی فرآيند جدیدی که در تدوین طرح تفصیلی شهر شیراز در طول دوره 4 شهردار و 3 شورای شهر و 4 معاون شهرسازی انجام شده پرداخته و سختی ها و مشکلات اجرایی مربوط به مرحله تهیه و تدوین طرح را به نمایش گذاشته اند. در ادامه به شکافتن بیانیه راهبردی توسعه شهر شیراز پرداخته شده است .
انتشار يافته در مجموعه مقالات توسعه شهری جامعه مهندسان - 1387 - حجم فایل 1.80 مگابایت - به صورت زیپ

 


تاملی بر مفهوم شهر در ايران


 نويسنده : جهانشاه پاکزاد- انتشاريافته در ماهنامه اندیشه ایرانشهر شماره 6- 1384- حجم فایل 7 مگابایت
در اين مقاله شهر ایرانی را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده و دید مساعدی از شهر های ایرانی ارائه می گردد


شهر ايرانی يک مفهوم

نويسنده مقاله : لادن اعتضادی - انتشار يافته در ماهنامه اندیشه ایرانشهر شماره 6 - 1384- حجم فایل 4 مگابایت
در اين مقاله با بهره گیری از مفاهیم و نظریه های مربوط به مفهوم شهر به واژه کاوی و بررسی مفهوم شهر از دیدگاه و فرهنگ ایرانی پرداخته و شهر ایرانی پیش از اسلام .. بعد از اسلام ..را مورد بررسی قرار داده است .


بررسي عملكرد شهر جديد هشتگرد در جذب سرريز جمعيت


انتشار يافته در فصلنامه جغرافيا و توسعه ، شماره 10- حجم فايل زيپ 210 کيلوبايت

نويسنده :دكتر اسفنديار زبردست ، دكتر لعلا جهانشاهلو

 

 

 


اين مقاله به بررسي ميزان مطابقت عملکرد شهر جديد هشتگرد در جذب سرريز جمعيت کلانشهر تهران و کرج با اهداف اوليه ي پيش بيني شده براي اين شهر مي پردازد. در اين راستا سکونتگاه قبلي، اهم دلايل مهاجرت، ميزان رضايت و قصد و تمايل ماندگاري خانوارهاي ساکن در شهر جديد هشتگرد مورد بررسي قرار گرفته است. يافته هاي اين پژوهش نشان مي دهد که هر چند شهر جديد هشتگرد از نظر زماني از برنامه هاي پيش بيني شده براي آن عقب است اما نقش و عملکرد پيش بيني شده براي آن در جذب سرريز جمعيت کلانشهر تهران و کرج و تأمين مسکن، هر چند با روندي کند بطور نسبي در حال تحقق است.

 

 

 

 

نوشته شده توسط سعيد شفيعا

کليه حقوق مطالب اين بخش براي سايت مرجع مديريت شهري محفوظ مي باشد

استفاده با ذکر منبع مجاز مي باشد

  

 

      
سیستم پیامک رایگان
فراموشی رمز عبور
نام کاربر  
رمز عبور  
پشتيباني
Powered by Saeed Shafia