فارسی | English
خانه |
پايان نامه هاي شهري |
مقالات شهري |
جستجو در مقالات و پايان نامه ها |
مفاهيم |
درباره مدیریت شهری |
قانون |
اخبار |
معرفی کتاب |
نظرات |
خدمات |
ثبت نام |
کیفیت زندگی شهری:کیفیت زندگی:کیفیت زندگی در محله ۱۳۹۰/۲/۲۱
کیفیت زندگی شهری, توسعه پایدار,کيفيت زندگي شهري, زندگي شهري, شاخص هاي کيفيت زندگي شهري,کیفیت زندگی معرفی مفهوم کیفیت زندگی شهری,زندگی شهری,کیفیت زندگی,رضایت از محله,ابعاد ذهنی و عيني اين مفاهيم از خلال پايان نامه ها و مقالات

به نام خدا

موقعيت شما  : سايت مرجع مديريت شهري >> مفاهيم >> کيفيت زندگي شهري

 

مي توان دغدغه دستيابي به فرم خوب شهري را از زمان شکل گيري اولين شهرها دانست و درگيري براي بهبود زندگي شهری را هم سن تاريخ شهرنشيني تخمين زد.رشد شهرنشینی و تمایل جمعیت های انسانی به محیط های شهری بستر با اهمیت شدن مفهوم کیفیت زندگی شهری را بیش از پیش فراهم ساخته است.


يکي از مهمترين اهداف مدیریت شهرِی دستيابی ساکنين شهري به کیفیت زندگی مناسب و پايدار است.کيفيت زندگي شهري يکي از اهداف اصلي توسعه پايدار بوده و داراي دو دسته شاخص ذهني و عيني است.

کیفیت زندگی مفهومی بین رشته های پزشکی, روانشناسی,جغرافیای انسانی,مطالعات توسعه,اقتصاد و جامعه شناسی است و از دیدگاه پژوهشي مفهومي چندبعدي است.

 

 نگاه ذهني به کيفيت زندگي شهري را مي توان محصول ادراکات فردي و رضايت شهروندان از زندگي در محيط شهر دانست. اما نگاه عيني که از داده هاي ثانويه به دست مي آيد قابل لمس تر بوده و با آثار و نتايج کيفيت در زندگي اجتماعي قابل شناسايي است. به طور مثال خصوصياتي که خانوار ها به عنوان سبک زندگي به خود مي گيرند يا وضعيت تحصيلاتي افراد يک محله نمودي عيني از وضعيت کيفيت زندگي شهري است. جاي توجه است در پژوهش هاي انجام شده به ندرت ترکيبي از شاخص هاي عيني و ذهني به کاربرده شده است.براي درک بهتر کيفيت زندگي در شهر پيشنهاد مي شود زندگي يک فرد نرمال حاضر در شهر را از صبح تا شب مورد بررسي قرار داده و عناصري که به نحوي بر کيفي تر شدن زندگي وي اثر گذار است به عنوان مولفه ها و ابعاد اين مفهوم شناسايي کرد.


به طور مثال فردي در طول روز با محيط هاي اجتماعي در تراکنش خواهد بود بنابر اين مسائلي چون امنيت اجتماعي, فضاهاي گذران اوقات فراغت از جمله ابعاد اين مفهوم خواهد بود.

 مولفه هايي که از خلال پژوهش ها, براي اين مفهوم به جاي مانده است عبارت است از : اجتماعي, اقتصادي, کالبدي, حمل و نقل, ساختماني و... .

از ملاحظات اين مفهوم مي توان به اين موارد اشاره نمود :

  • کیفیت زندگی ، مفهومی است چند وجهی و بررسی آن نیاز دارد به اتخاذ رهیافتی میان رشته ای و فرا رشته ای .

  • کیفیت زندگی به شدت از زمان ومکان متاثر است ومولفه ها وعوامل تشکیل دهند ه اش باتوجه به دوره زمانی ومکان جغرافیایی فرق خواهند کرد.

  • کیفیت زندگی امری است نسبی و نمی توان برای آن تعریفی ارائه داد که آن را مطلق و جهانی فرض کند .

  • کیفیت زندگی  ضمن دارا بودن  ابعاد عینی  و وابستگی  به شرایط عینی و بیرونی، امری است ذهنی و درونی  و در نتیجه در نهایت به تصورات و ادارک فرد از واقعیت های زندگی بستگی دارد.

  • کیفیت زندگی تا مقدار زیادی از ارزشها متاثر است و در واقع بر اسای ارزشهای فردی ، اجتماعی یا ملی تعریف می شود.

  • کیفیت زندگی، خود یک پارادایم  است وبا پارادایم های توسعه پایدار واقتصاد نوین همخوانی بیشتری داردتا پارادایم های متعارف اقتصاد و توسعه.

  • کیفیت زندگی به عنوان یک گفتمان جهانی ، واکنشی است طبیعی در برابر پیامدهای نامطلوب و آسیبهای جدی که سیاست مرسوم اقتصادی در سطح فردی ،ملی و جهانی پدید آورده اند.

 

 

بطور کلی دو سنّت کاملاً مجزا در خصوص تحقیقاتی که در رابطه با کیفیت زندگی انجام شده وجود دارد که شامل موارد زیر است :

الف) رویکرد اسکاندیناویایی کیفیت زندگی : این رویکرد در اکثر کشورهای اروپایی طرفدار داشته و توسط جان درینوسکی  و ریچارد تیتموس  بوجود آمده است. در این رویکرد بر شرایط عینی زندگی و مؤلفه های مرتبط با آن تاکید شده است.

  • ب) رویکرد آمریکایی که در آن محققان بیشتر به تجارب ذهنی افراد از زندگی شان توجه کرده و بر معرف های ذهنی تاکید نموده اند. از اثر گذاران بر این رویکرد می توان به دبلیو. آی. توماس اشاره نمود. در این رویکرد رضایتمندی و خوشبختی بعنوان مولفه های اصلی سنجش استفاده می شوند.

 

در کنار دو رویکرد بالا، رویکردهایی نیز وجود دارند که هم بر ابعاد ذهنی و هم بر ابعاد عینی تاکید می نمایند که از جمله می توان به روشهای اقتصادی – اجتماعی ارزیابی کیفیت زندگی اشاره نمود. زاف  کیفیت زندگی را ترکیبی از شرایط عینی و ذهنی افراد و گروهها تعریف می نماید وی معتقد است که در ارزیابی کیفیت زندگی باید شرایط عینی زندگی افراد را با ارزیابی ذهنی آنها در خصوص شرایط زندگیشان بطور همزمان در نظر گرفت.

رضایت از زندگی به عنوان مولفه اصلی کیفیت زندگی مورد تایید است که چهار نوع دارد:

نوع 1 : رضایت ناشی از داشتن و برخورداری

نوع 2 : رضایت ناشی از ارتباط که معطوف به روابط اجتماعی است

نوع 3 : رضایت ناشی از بودن که دلالت بر کنترل زندگی دارد

نوع 4 : رضایت ناشی از اقدام و عمل که بیشتر ناشی از زمان اوقات فراغت است.

 

معرفي پايان نامه هاي مرتبط با مطلب :

  •  پایان نامه كارشناسي ارشد سالار سیامکی -ارزیابی کارکرد شهرداری در ارتقاء کیفیت زندگی شهری -مطالعه ای در منطقه 4 شهرداری تهران - رشته مديريت شهري – دانشکده مديريت دانشگاه علامه طباطبايي

معرفی کتاب مرتبط :

 

 مقالات قابل مطالعه "کيفيت زندگي شهري" در سايت مرجع مدیریت شهری :

 

معيارهاي ارزيابي كیفیت زندگی شهری در مراكز شهری مورد مطالعه : مركز شهر خرم آباد 

انتشار يافته در دو فصلنامه هويت شهر ، شماره 1- حجم فايل زيپ 452 کيلوبايت

 
نويسنده :افشين كوكبي

 مقاله حاضر با هدف سنجش و ارزيابي كیفیت زندگی در مراكز شهری به مطالعه موردي مركز شهر خرم آباد و تعيين سطح كيفيت زندگي در آن مي پردازد. به همين منظور با تدوين معيارهايي در عرصه هاي مختلف (اقتصادي، اجتماعي، كالبدي و زيرساختي، زيبايي شناختي، زيست محيطي و غيره) كه متاثر از شرايط و اوضاع فرهنگي و اجتماعي محدوده مطالعه (مركز شهر خرم آباد) است به آزمون و ارزيابي آنها در مركز شهر خرم آباد اقدام شده است. پس از آن به منظور اولويت بندي معيارها و زيرمعيارهاي موردنظر و هم چنين مشخص كردن جايگاه مركز شهر خرم آباد در سلسله مراتب مراكز شهري به لحاظ سطح زندگي، از روش فرايند تحليل سلسله مراتبي (مقايسه دودويي معيارها) جهت اتخاذ تصميم نهايي استفاده شده است. اين مقاله به طور كلي در صدد ارائه ماتريسي ساده، پويا، انعطاف پذير و نظام مند جهت سنجش كيفيت زندگي در مراكز شهري با ويژگيهاي متفاوت است كه در ارزيابي كيفيت زندگي در مركز شهر خرم آباد مورد استفاده قرار گرفته است. نتايج مطالعات و ارزيابي بيانگر قرار داشتن مركز شهر خرم آباد در رده مراكز شهري با كيفيت زندگي شهري پايين بوده است.

 

توسعه و سنجش شاخص هاي كیفیت زندگی شهری (مطالعه موردي: شهر نورآباد، استان لرستان)

نويسنده : محمدرضا رضواني، علي اكبر متكان، حسين منصوريان، محمدحسين ستاري

انتشار يافته در مطالعات و پژوهش هاي شهري - منطقه اي ، شماره 2- حجم فايل زيپ 233 کيلوبايت

كیفیت زندگی شهری يكي از مهمترين حوزه هاي مطالعات شهري در كشورهاي مختلف است. اين مهم به دليل اهميت روزافزون مطالعات كيفيت زندگي در پايش سياست هاي عمومي و نقش آن به عنوان ابزاري كارآمد در مديريت و برنامه ريزي شهري است. كيفيت زندگي شهري معمولاً از طريق شاخص هاي ذهني حاصل از پيمايش و ارزيابي ادراكات و رضايت شهروندان از زندگي شهري و يا با استفاده از شاخص هاي عيني حاصل از داد ه هاي ثانويه و به ندرت با استفاده از هر دو نوع شاخصه ها اندازه گيري مي شود. هدف مطالعه حاضر، توسعه و سنجش شاخص هاي كيفيت زندگي شهري در شهر نورآباد، استان لرستان با استفاده از شاخص هاي عيني و ذهني است. داده هاي مورد نياز با استفاده از پيمايش خانوارهاي شهري در شهر نورآباد جمع آوري شده و البته از برخي داده هاي ثانويه نيز بهره برداري گرديده است. 352 خانوار از بين تمام محلات شهر به شيوه تصادفي ساده براي مطالعه انتخاب شدند. روش هاي آماري از قبيل تحليل عاملي، تحليل رگرسيون چندگانه، ANOVA و T-test براي سنجش كيفيت زندگي و تحليل و ارزيابي روابط آن با برخي از خصوصيات فردي استفاده شد. مقايسه نتايج كيفيت عيني و ذهني زندگي در شهر نورآباد نشان مي دهد كه 25 درصد خانوارها در حالت بهزيستي و 1/30 درصد در حالت محروميت قرار دارند؛ در حالي كه 4/24 درصد آنها در حالت ناهماهنگي و 4/20 درصد در حالت انطباق قرار گرفته اند. هر چند كه همبستگي بين ابعاد عيني و ذهني كيفيت زندگي بالا نيست، اما به طور كلي، يافته هاي تحقيق اهميت مطالعه همزمان ابعاد عيني و ذهني كيفيت زندگي را نشان مي دهد، كه مي تواند به پيشبرد مطالعات كيفيت زندگي شهري كمك نمايد.

 

مدل پیشنهادی برای سنجش کیفیت زندگی : مطالعه اصفهان

نويسنده : علی ربانی خوراسگانی و مسعود کيانپور

انتشار يافته در مجله دانشکده ادبيات و علوم انسانی - 15-شماره 59 - 58 - حجم فايل 301 کيلوبايت

در اين مقاله با مدل پيمايشی به  حجم نمونه 540 نفر از شهروندان 15 سال به بالا و ساکن منطقه 11 شهر اصفهان کار انجام شده که ارتباط معناداری بين کيفيت زندگی با سن و جنس پاسخ گويان وجود ندارد اما بين کيفيت زندگی و وضعيت تاهل آن ها ارتباط معنا داری يافت می گردد. به نحوی که کيفيت زندگی افراد متاهل بالاتر از کيفيت زندگی افراد مجرد است .


کیفیت زندگی و اندازه گيری آن

نويسنده :دکتر سحرناز نجات
انتشار يافته در مجله تخصصی اپيدميولوژی ايران - 1387-دوره 4-شماره2-ص62 تا 57حجم فايل168 کيلوبايت

در اين مقاله به ارائه تعاريف و شاخص های مربوط به کيفيت زندگي شهري پرداخته و در نهايت جمع بندی مناسبی از موضوع ذهنی مربوط به کيفيت شهری ارائه می کند.


برنامه ریزی کیفیت زندگی شهری در مراکز شهرِی

نويسندگان : افشين کوکبی - دکتر محمد رضا پور جعفر - دکتر علی اکبر تقوايي
انتشار يافته در شماره 12 جستارهای شهرسازی -بهار 1384 - حجم فايل 2.41 مگابايت

با توجه به اينکه برای اندازه گيری کيفيت زندگي ابزارها و روش های متفاوتی بر اساس زمينه تحقيق وجود دارد اين مقاله به بررسی اجمالی در مورد انواع روش ها پرداخته است .در اين مقاله به ارائه تعاريف و شاخص های مربوط به کيفيت زندگي شهري پرداخته و در نهايت جمع بندی مناسبی از موضوع ذهنی مربوط به کيفيت شهری ارائه می کند.

 

كیفیت زندگی شهروندان و رابطه آن با سرمایه اجتماعی در شهر مشهد

دوفصلنامه علوم اجتماعي دانشگاه فردوسي مشهد ، شماره501 - حجم فايل زيپ 258 کيلوبايت

نويسنده:محسن نوغاني،احمدرضا اصغرپور ما سوله،شيما صفا،مهدي كرماني

كيفيت زندگي داراي دو بعد اساسي عيني و ذهني است. در اين پژوهش رابطه سرمايه اجتماعي با كيفيت زندگي و دو بعد اصلي آن مورد بررسي قرار گرفته است. تحليل داده هاي حاصل از پيمايش انجام شده در شهر مشهد نشان داد كه سرمايه اجتماعي در تبيين متغير كيفيت زندگي بيش از درآمد و تحصيلات داراي اهميت است. همچنين در بررسي رابطه متغيرهاي مستقل با دو نوع كيفيت زندگي عيني و ذهني روشن شد كه سرمايه مادي (درآمد) بيش از ديگر متغيرها بر كيفيت زندگي عيني افراد مؤثر است. در حالي كه سرمايه اجتماعي بيش از ديگر متغيرها مي تواند كيفيت زندگي ذهني افراد را بهبود دهد. البته ميزان تاثيرگذاري درآمد بر كيفيت زندگي ذهني و ميزان تاثيرگذاري سرمايه اجتماعي بر كيفيت زندگي عيني هم قابل توجه است. علاوه بر دو متغير فوق، سرمايه انساني (تحصيلات) نيز تاثير مثبتي بر دو نوع كيفيت زندگي داشته است

 

سنجش ميزان رضايتمندي سكونتي ساكنان محله نواب

 

انتشار يافته در فصلنامه پژوهش هاي جغرافياي انساني ، شماره 67- حجم فايل زيپ 269 کيلوبايت نويسنده :مجتبي رفيعيان ، علي عسگري ، زهرا عسكري راد رضايتمندي ساکنين محله در اين مقاله از طريق شاخص هاي کيفيت محيطي ارزيابي شده است. اين رضايتمندي که بخشي از مفهوم کيفيت زندگي شهري است به عامل هاي هزينه, تسهيلان خارج از واحد, شرايط داخلي, امکان توقف وسيله نقليه و تسهيلات و ويژگي هاي کالبدي تقسيم شده است. نتايج اين پژوهش نشان مي دهد که ساکنين پروژه نواب در حد نسبتا متوسط از واحد هاي مسکوني خود رضايت دارند. آنها روابط همسايگي را در حد متوسط ارزيابي نمودند و بر اساس داده هاي به دست آمده از پرسشنامه تسهيلات مجمع بالاترين و امنيت مجمع و ديد و منظر کمترين اهميت را ازديدگاه ساکنين به خود اختصاص داده است.  

 

سنجش وضعيت شاخص هاي كيفيت زندگي در شهر از نظر شهروندان مطالعه موردي ؛ گنبد قابوس


 

انتشاريافته در فصلنامه جغرافيا و توسعه ، شماره 8- حجم فايل زيپ 162 کيلوبايت
نويسنده :دكتر كاظم جاجرمي ، دكتر ابراهيم كلته توجه به كيفيت زندگي در جغرافيا كه توسط جغرافيداناني نظير اسميت و هاروي وارد اين علم گرديده اند، طي سال هاي اخير اهميت زيادي يافته است. مقاله حاضر وضعيت كيفيت زندگي را با توجه به 25 فاكتور كه در 3 گروه طبقه بندي شده اند، بررسي مي كند. داده هاي اين تحقيق به وسيله پرسشنامه جمع آوري شده و به سنجش الگوهاي ذهني افراد از وضعيت شاخص هاي كيفيت زندگي در محله شان پرداخته و ميزان آن را در كل شهر و نواحي مختلف مورد مقايسه قرار مي دهد. بر اساس نتايج اين تحقيق شاخص هاي كيفيت زندگي از نظر شهروندان گنبدي در نواحي مختلف شهر تفاوت شديدي را نشان مي دهد.

 

 

تاثیر سرمایه اجتماعی کیفیت زندگی ساکنان محلات شهر

نويسنده : الهام غياثوند

انتشار یافته در فصلنامه مهندس مشاور -  شماره 45 - پائیز 88 - ص 22 تا 28- حجم فایل 259 کیلوبایت

این مقاله با معرفی دیدگاه های مرتبط با کیفیت زندگی, کیفیت کالبدی را به چهار گروه عمده تسهیلات کالبدی و خدماتی, امنست و ایمنی , ترافیک و حمل و نقل و متغییرهای محیطی تقسیم نموده است. سپس رابطه معنادار میان سرمایه اجتماعی و کیفیت محیطی را مورد تایید قرار داده است . ضمنا ارتباط مثبت میان سرمایه اجتماعی و رضایت کلی از محله و احساس علاقه را یکی از یافته های بسیار مهم این تحقیق دانسته که برنامه ریزان شهری را ترغیب به برنامه ریزی برای افزایش سرمایه اجتماعی و آثار مثبت بر محیط محله نموده است.نمونه گیری این تحقیق در 5 محله منطقه 10 تهران انجام شده است.


رويـكردي تحليلي به مقوله جنسيت و تاثير آن در كيفيت فضا ( نمونه مورد مطالعه : پارک فجر تبریز)


انتشار يافته در دو فصلنامه هويت شهر ، شماره 4- حجم فایل زیپ 228 کیلوبایت
نويسنده :دكتر مهروش كاظمي

"جنسيت" به عنوان يك مقوله اجتماعي و هم ساخته  و متاثر از فرهنگ حاكم برجامعه، با واژه"جنس" كه عموماً براي بيان همان مقوله فقط از ديدگاه زيست شناختي بكار مي رود متفاوت است. اين مقاله در بررسي ارتباط موجود بين جنسيت و معماري، مشكلي تحت عنوان "جنسيتي شدن فضا" را با تمركز بر فضاي پارك به عنوان فضاي عمومي مطرح نموده، سپس به تبيين دلايل وقوع مشكل مذكور راهكارهاي اجتناب از آن مي پردازد. نتايج مشخص نمود پديده جنسيتي شدن فضاي عمومي دليلي بر افت كيـــفيت و مطلوبيت فضا همچنين نمايانگر ناكارآمدي آن و تبديل يك فضاي عام به يك فضاي خاص است. روش تحقيـــق بكار گرفته شده روش كيـــفي و در بخشي از پژوهش روش پيمايشي بوده، براي تشخيص مشكل از روش باليني6 منتصب به آكوف استفاده شده است. علاوه بر نتايج حاصل، اين مقاله به ارائه روشي جهت پرداختن به مقوله جنسيت در بخشي از حوزه معماري- فضا، محصول معماري- مي پردازد.

 

تحلیلی بر نقش پارک های شهری در ارتقای کیفیت زندگی


عنوان مقاله : تحلیلی بر نقش پارک های شهری در ارتقای کیفیت زندگی شهری با استفاده از الگوی Seeking-Escaping

 

نويسنده : رسول قربانی - راضیه تیموری

 

انتشار يافته در پژوهش جغرافيايي انساني, شماره 72, تابستان 1389, صفحه 47 تا 62 - حجم فایل زیپ 195 کیلوبایت

پارک ها به عنوان فضاهای طبیعی در شهرها شناخته شده اند که باعث آرامش انسان ها و سپری اوقات فراغت اند. طبیعا زندگی در شهرها چیزی بالاتر از زندگی در خانه و مسکن سربسته را طالب است. این پژوهش با انتخاب چهار پارک اصلی تبریز و استفاده از عوامل دافعه-جاذبه سعی دارد عوامل متفاوت جذب کننده  گروه های سنی مختلف براي مراجعه به پارک را مورد ارزیابی قرار دهد.

 

تحليل ابعاد كيفيت زندگي در نواحي شهري ايران

 

نويسنده : امين فرجي ملايي، آزاده عظيمي، كرامت اله زياري

انتشار يافته در فصلنامه پژوهش و برنامه ريزي شهري ، شماره 2- ص 1 تا 16 - حجم فايل زيپ 195 کيلوبايت

شهر به عنوان بستر زيست انسان شهرنشين، نيازمند تامين استانداردهايي است كه در يك نگاه مي توان آن را استانداردهاي كيفيت زندگي ناميد. كيفيت زندگي در واقع مفهومي چندبعدي و پيچيده است كه از سوي متفكران علوم شهري و ساير انديشمندان علوم مختلف مطرح و مورد پژوهش قرار گرفته است. براي سنجش كيفيت زندگي از روش هاي مختلفي در سطوح جغرافيايي مختلفي استفاده مي كنند كه يكي از اين روش ها روش موريس است. در اين مقاله، هدف بررسي نواحي مختلف شهري ايران بر اساس شاخص هاي تعريف شده در رابطه با كيفيت زندگي است. روش اين تحقيق، از انواع روشهاي توصيفي-تحليلي و روش گردآوري داده ها به صورت اسنادي است. حجم نمونه مورد مطالعه دراين پژوهش شامل 253 ناحيه شهري است. براي بررسي و تحليل ابعاد كيفيت زندگي از آمارها و اطلاعات موجود در مركز آمار ايران استفاده شده است. فرايند محاسبات در اين مقاله بر اساس الگوي موريس است. با توجه به بررسي هاي صورت گرفته در اين مقاله، مي توان دريافت كه نواحي مختلف شهري ايران داراي شكاف بارزي از منظر شاخص هاي كيفيت زندگي شهري است. از 253 شهر مورد بررسي تنها 24 شهر؛ يعني 9.5درصد در سطح برخوردار قرار دارند. نزديك به 50 درصد از نواحي شهري مورد مطالعه به عنوان نواحي محروم هستند. تهران به عنوان يك ناحيه شهري ناهمگن خود را از ساير نواحي شهري مجزا ساخته است.

کليدواژگان: كيفيت زندگي، الگوي موريس، محروميت، برخورداري، نواحي شهري ايران

 

 

سنجش كيفيت ذهني زندگي در نواحي شهري(مطالعه موردي: شهر نورآباد، استان لرستان)انتشار يافته در فصلنامه جغرافيا و مطالعات محيطي ، شماره 3- ص 45 تا  60-حجم فایل زیپ 187 کیلوبایت

نويسنده : احمد خادم الحسيني ، حسين منصوريان ، محمد حسين ستاري

كيفيت زندگي شهري يكي از مهمترين حوزه هاي مطالعات شهري در كشورهاي مختلف است. اين مهم به دليل اهميت روزافزون مطالعات كيفيت زندگي در پايش سياست هاي عمومي و نقش آن به عنوان ابزاري كارآمد در مديريت و برنامه ريزي شهري است. كيفيت زندگي شهري معمولاً از طريق شاخص هاي ذهني حاصل از پيمايش و ارزيابي ادراكات و رضايت شهروندان از زندگي شهري و يا با استفاده از شاخص هاي عيني حاصل از داده هاي ثانويه و به ندرت با استفاده از هر دو نوع شاخص ها اندازه گيري مي شود. هدف مطالعه حاضر، سنجش كيفيت زندگي در شهر نورآباد با استفاده از شاخص هاي ذهني است. داده هاي مورد نياز با استفاده از پيمايش خانوارهاي شهري در شهر نورآباد جمع آوري شده است. روش هاي آماري از قبيل تحليل عاملي، تحليل رگرسيون چندگانه، تحليل واريانس يك طرفه و آزمون T براي سنجش كيفيت زندگي و تحليل و ارزيابي روابط آن با برخي از خصوصيات فردي استفاده شده است.
نتايج حاصله نشان مي دهد، حدود 9.7 درصد پاسخگويان در شهر نورآباد به طور كامل از كيفيت زندگي خود راضي و حدود 2.3 درصد كاملاً ناراضي هستند. حدود 88 درصد پاسخگويان نيز داراي ميزان رضايتي بين اين دو حد بالا و پايين هستند. علاوه بر اين فهميده شد كه كيفيت زندگي مفهومي چند بعدي است كه توسعه كالبدي، رضايت از امكانات، سرمايه اجتماعي، بهزيستي ذهني، محيط محلي و آرامش شهري ابعاد آن را در شهر نورآباد تشكيل مي دهند و عامل بهزيستي نيز حدود 35 درصد تغييرات آن را تبيين مي كند.

کليدواژگان: كيفيت زندگي شهري، شاخصهاي ذهني، شهر نورآباد

 

نوشته شده توسط سعيد شفيعا

کليه حقوق مطالب اين بخش براي سايت مرجع مديريت شهري محفوظ مي باشد

استفاده با ذکر منبع مجاز مي باشد

      
سیستم پیامک رایگان
فراموشی رمز عبور
نام کاربر  
رمز عبور  
پشتيباني
Powered by Saeed Shafia